Duratrans baskı baskı yapılacak alanın arka tarafında kesinlikle ışığın kullanıldığı yani içten aydınlatmalı ışık geçirgenliği yüksek şeffaf bir alan üzerine yine ışık geçiren malzemelerin kullanıldığı baskı türüdür.En fazla iç mekanlarda kullanılır.Ürün yüzeyi püslü olduğu için baskılı resim yüzeyi ise parlaktır.

Duratrans baskının bir diğer adı da backlit baskıdır. İç mekan dijital baskı makinesinde ters baskı yöntemi uygulanır. Duratransda kullanılan baskı malzemelerinin ışık geçirgenliği son derece yüksektir.Bu baskı yönteminin kullanım alanı kesinlikle ışığın vurduğu ve arkadan ışıklı olan bir alan olması gereklidir.

Gereçlere baskı yapılması prosedürünü baştan aşağı değiştiren kalitesini ve hızını artıran teknik olan dijital baskı tasarlanmıştir. Dijital baskı baskıda kullanılacak resimlerin bilgisayar ortamında istenilen özelliklere göre biçimlendirilmesine imkan sağlamıştır.

Dikkat edilmesi gereken nokta ise baskının çok iyi yapılması gereklidir. Çünkü bu baskı türünde ışık kullanımı fazla olduğu için arkadan vuran ışıklar baskı hatalarını çok fazla göstermiştir.