İşletmenin uzak noktalardan görünmesini sağlar genellikle insanların yoğun olduğu ve anayol kenarlarında kullanılan totem tabelalar uzak noktalardan görünmeyi sağlayarak insanlara nerde ve hangi noktada ne olduğu ile ilgili fikir vermiş olur. Bununla da beraber imalat aşaması açısından totem tabelalar kendi içinde bölümlere ayrılarak bir proje kapsamında ele alınır.Yapımı tamamlandıktan sonra ise montajı yapılır ve kullanılmaya hazır hale gelir.

Yazılı reklam araçları içinde en fazla bilinen ve en fazla tercik edilen tabela olarak karşımıza çıkar.Proje içinde önce tabelanın yaptırmak isteyen işletmenin beklentileri göz önüne alınır. Hangi lokasyon da bulunduğu insan yoğunluğu totem tabelanın genel hatlarını belirlemiş olur.

Totem tabela kullanmayı tercih eden işletmeler açısından sağladığı çok sayıda üstünlük vardır.  Düz bir zeminin üzerine büyük puntolu harflerle işletmenin adının yazılması ve sonrasında her noktadan görülebilecek biçimde asılması ile ifade edilir totem tabelalar. Genel hatları belirlenen totem tabelası daha sonra yöntem aşama olan yapım aşamasına geçilir. Bu noktada totem tabela bölümler durumunda yapılmaya başlanır.

Önce totem tabelayı yaptıran işletmenin adının ve faaliyetlerinin veya hizmetlerinin yazılacağı ve totem tabelanın en önemli yeri olan kaset bölümü denilen yer imal edilir.Özellikle uzak çevrelerden görünmesi için ön planda totem tabelalar tercih edilir işletmeler için.